Korisnik kao okosnica razvoja strategija umrežavanja za institucije kulture
Klijent: Desk Kreativna Evropa Srbija
Godina: 2020.
Zadaci Nova Iskra Studio:
Radionica
Pored malih i srednjih preduzeća, predstavnika privatnog sektora, pred stalnim izazovima prilagođavanja, kako u lokalnom kontekstu tako i u odnosu na globalne promene, nalaze se i javne institucije, naročito one iz domena kulture i umetnosti.
Promene vrednosnih sistema, razvoj tehnologije i njihov uticaj na svakodnevni život, izmenjene potrebe i interesovanja publike – sve su to samo neki od razloga koji nas dovode do zaključka da je promišljanju, ali i kreiranju strategija razvoja kada su u pitanju polja kulture i umetnosti potrebno pristupiti na drugačiji način.
U okviru ovogodišnjeg Foruma Kreativna Evropa 2020 u organizaciji Desk kreativna Evropa Srbija, koji se održao u tri grada – Valjevu, Šapcu i Nišu – fokus je stavljen upravo na ove izazove. Program je osmišljen tako da podstakne diskusiju i promišljanje mogućih oblika delovanja i vizija razvoja koje će doprineti tome da ustanove i organizacije u kulturi budu akteri željenih promena i trendova u okruženjima u kojima deluju.
Kroz višednevni program jačanja kapaciteta aktera u kulturi, cilj ovog foruma bio je da se podstakne ambicija lokalne sredine i pruži doprinos unapređenju ravnomernog kulturnog razvoja u Srbiji.
Nova Iskra Innovation Lab je uzeo učešće u delu programa koji je bio posvećen jačanju kapaciteta organizacija, usmeren ka strateškoj orijentaciji ustanova i organizacija u kulturi kroz radionicu na temu Perspektive razvoja organizacija u kulturi kroz međunarodnu saradnju.
Radionici su prisustvovali predstavnici Narodnog muzeja u Šapcu, Šabačke biblioteke i Šabačkog kulturnog centra. Radionica je u fokus stavila potencijale za umrežavanje kako na lokanom, tako i na regionalnom i međunarodnom nivou, mapirala primere pozitivnih praksi i analizirala specifične potrebe lokalne zajednice kada su u pitanju polja kulture i umetnosti.
Cilj je bio da se zaposlenima u ustanovama kulture predstave alternativni pristupi (poput različitih “user-centered” metoda) koji mogu biti korišteni prilikom kreiranja strategije umrežavanja, kao i prilikom osmišljavanja programskih aktivnosti koje u centar stavljaju publiku i njihove potrebe.